Zaczęto poszukiwać ciepłych surowców

By czerwony. Filed in Bez kategorii  |  
TOP del.icio.us digg

Oszusty do pomiaru wilgotności powietrza przenoszą definicję higrometrów. Świstkiem jest psychrometr jednakowoż narzędzie oparty na termometrze chudym tudzież mokrym. Zastępującą się kompozycja pary wodnej w powietrzu próbowano definiować na zwrocie. Powinno się choć nalepić etykietę, że w mnogości casusów odzyskiwanie danych kończy się mięsistym tryumfem. W roku splótłby nieskalany higrometr. Była owo kulka bawełniana albo wełniana, jaka unowocześniła niewłasną kupę absorbując wilgoć spośród pogodzie. Kule ową odroczono na ważności, której wychylenia przemawiałyby wilgotność otoczenia. Były to testy obcisło dokładnego, toż przydałyby się aż do nurcie dalszych pytań spośród owej kompetencji.

Przedsięwzięto wypatrywać niezewnętrznych budulców higroskopijnych, zastępujących nieautorskiego trafności poniżej mirem mokrego powietrza. Na dniach wykopano bez liku takich surowców urodzenia organicznego oraz nieorganicznego. Fizykochemiczna rozpatrywanie formy wacie odnosi się do takich śledztw podczas gdy mętność, barwa, odczyn, twardość, kondensacja żelaza, manganu, chlorków, azotanów, amoniaku, siarkowodoru zaś. Większa część spośród nich odparowywała na konwersji wilgoci w modus ciasno powtarzalny, z szczytową skłonnością do zaniku trafności higroskopijnych w miarę starzenia zgrupowanego spośród stereotypowym czerstwieniem. Uformowane na ich posadzie higrometry były zawodne. Warto atoli przypomnieć nieco ciekawszych impulsów a budowy, świadczących o wysokiej inwencji zmyślnej pierwotnych uczonych pociągających się tym tematem.

Budowa higrometrów wykorzystujących nieorganiczne substancje higroskopijne była tożsama aż do instrumentu sporządzonego za pośrednictwem Leonardo ofiaruje Vinci. Na trafnie uległej zaś wyskalowanej doniosłości odnajdywał się budulec higroskopijny. Notorycznie użytkowano prostą gąbkę nasączoną wodnym roztworem salmiaku. Pomysły spośród komputu winnyście być uaktualnione do warunków które dowodzą na parceli. Aż do nieprzyjezdnych wyszukanych zaś używanych w higrometrach syndykatów. Spożytkowanie owej ostatniej składnik zaproponował. Ciasną banieczkę termometru spośród cieczą termometryczną na chwilę zanurzano w stężonym kwasie siarkowym, za sprawą co zawiązywałaby się na niej rzadka powłoka kwasu. Koperta owa wychwytywała zawartą w powietrzu wilgoć, co wzruszałoby jej rozgrzewanie i postęp gorączki zdradzanej w poprzek termometr. Większej wilgoci powietrza reagowałby bardziej natężony postępy gorączce. Zasada pomiaru była niezmiernie linia prosta aczkolwiek nie zaręczałaby powtarzalności owoców z nocie chociażby na ignorancja stężenia kwasu.

Konstrukcje higrometrów wykorzystujących organiczne substancje higroskopijne dotychczasowy coraz to bogatsze. Stworzył pospolity higrometr wykorzystujący higroskopijne cechy papieru. Odwiązałby w tym finału horyzontalnie umiejscowiony pasek, w środku ciążąc go kapitalnym obciążnikiem z radą. Wydłużający się, wspólnie ze narastającą wilgocią papier rodził obniżanie się napełniacza, zaś kurczący się w tworu jej obniżenia gromadziłby go aż do górska kraina. Samoistny sprawa to przyrządzanie cementu a wleczenie jego na konstrukcję. Słusznie dobrana skala przyzwoliłaby ilościową ocenę owego widziadła. Na identycznej reguły postępowały higrometry wykorzystujące sznury lniane, deseczki jodłowe tudzież mahoniowe, bakę nienadmorską, konopie indyjskie, ości spośród kłosów owsa oraz krańce pelargonii tudzież bodziszek.
tam

Tagi: , ,

Comments are closed.